Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Investigating food retail workers' experiences during the COVID-19 pandemic
Další názvová informace: a case of effort-reward imbalance
Překlad: Zkoumání zkušeností pracovníků v maloobchodě s potravinami během pandemie covid-19: případ nerovnováhy mezi úsilím a odměnou
Autor: Overvelde, Alexandra
Klíčové slovo: maloobchod
pandemie
koronavirus
dopady
pohoda pracovní
syndrom vyhoření
Kanada
Anotace: Maloobchodní prodejci potravin zaznamenali výrazný nárůst tržeb, když byly v počátečních fázích pandemie covid-19 v Kanadě uzavřeny pohostinské prodejny. Tato studie zkoumá, jak pandemické změny v maloobchodních podnicích s potravinami v kanadském Ontariu ovlivnily pohodu zaměstnanců. V rámci studie FRESHER (Food Retail Environment Study for Health and Economic Resiliency) byly v období od června 2020 do května 2021 provedeny polostrukturované rozhovory se 17 zaměstnanci maloobchodních prodejen potravin. Přepisy byly analyzovány induktivně a témata byla upřesněna pomocí modelu nerovnováhy mezi úsilím a odměnou. Témata byla spojena s hlavními složkami tohoto modelu: vnější úsilí, vnitřní úsilí, peníze, úcta, kontrola statusu a vyhoření. Výsledky naznačují, že u zaměstnanců maloobchodu s potravinami ohrožuje přítomnost nerovnováhy mezi úsilím a odměnou pohodu prostřednictvím příznaků vyhoření. Je zapotřebí další studie, která by prozkoumala, jak by bylo možné tuto nerovnost a vyhoření u této populace měřit a řešit.
Jazyk dokumentu: eng
Název zdroje: Journal of Occupational and Environmental Hygiene
Ročník: 21
Číslo: 8
Rozsah (stránky): 551-563
Rok vydání: 2024
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuInvestigating food retail workers
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}