Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Fenomén #scicomm
Další názvová informace: využití big data a jejich analýzy při sledování komunikace vědy na internetových stránkách českých výzkumných organizací
Překlad:
Autor: Raudenská, Petra
Klíčové slovo: věda
komunikace
instituce výzkumné
analýzy dat
sítě sociální
Anotace: Tato studie se zaměřila na vědeckou komunikaci na webových stránkách českých výzkumných institucí. Konkrétně autoři zjišťovali, do jaké míry je česká věda sdílena s veřejností na internetu a jaké rozdíly lze nalézt mezi webovými stránkami společenskovědních a přírodovědných institucí. Textová analýza ukázala, že na vědeckých webových stránkách se výrazy jako "věda" a "popularizace" vyskytují společně s odkazy na vědecké instituce, studium a výzkum. V případě přírodních věd byl termín "popularizace" častěji spojen se získáním vědeckých ocenění za popularizaci a propagaci vědy. Strukturální analýza webu ukázala, že většina vědeckých webů obsahovala hypertextové odkazy na sociální média, jako jsou Facebook, Twitter, YouTube, Instagram a LinkedIn. Stejně tak často odkazovaly na online zpravodajství, jako jsou ceskatelevize.cz, novinky.cz, lidovky.cz a rozhlas.cz. Na druhou stranu mnohem méně často odkazovali na webové stránky institucí a státní správy. Výsledky naznačily, že českou vědeckou komunikaci lze charakterizovat spíše jako interaktivní než kanonickou.
Jazyk dokumentu: cze
Název zdroje: Sociologický časopis
Ročník: 59
Číslo: 4
Rozsah (stránky): 387-415
Rok vydání: 2023
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuFenomén #scicomm
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}