Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Digitale Transformation und die Arbeitssituation von Basisarbeitenden
Další názvová informace: eine Analyse der Rolle von Informations- und Kommunikationstechnologien
Překlad: Digitální transformace a pracovní situace řadových pracovníků: analýza úlohy informačních a komunikačních technologií
Autor:
Klíčové slovo: pracovníci
kvalifikace
požadavky pracovní
zdroje lidské
technologie informační
technologie komunikační
digitalizace
intenzita práce
autonomie
Anotace: Tento článek se zabývá pracovní situací, zejména pracovními požadavky a zdroji základních pracovníků. Rozlišuje se mezi základními pracovníky, kteří při své každodenní práci vždy nebo často používají informační a komunikační technologie (ICT), a těmi, kteří je nepoužívají nebo je používají méně často. Studie vychází z datového šetření "Digitalizace a změny v zaměstnání 2019" (Diwabe), reprezentativního průzkumu mezi zaměstnanci ve výrobním sektoru a sektoru služeb v Německu, který se zabývá tématem digitalizace. K odhadu různých korelací spojených s využíváním ICT jsou použity lineární regresní modely. Výsledky naznačují, že existují zřetelné rozdíly v pracovních požadavcích a zdrojích základních pracovníků s (častým) využíváním ICT a bez něj. Do popředí zájmu základních pracovníků se stále více dostávají duševní nároky, zatímco fyzické nároky zůstávají stejné. To je třeba zohlednit při navrhování zdravého a bezpečného pracovního prostředí pro základní pracovníky.
Jazyk dokumentu: ger
Název zdroje: Zeitschrift für Arbeitswissenschaft
Ročník: 77
Číslo: 4
Rozsah (stránky): 541-552
Rok vydání: 2023
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuDigitale Transformation
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}