Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Using digital interventions to reduce digitalization-related stress
Další názvová informace: does it work?
Překlad: Využití digitálních intervencí ke snížení stresu spojeného s digitalizací: funguje to?
Autor:
Klíčové slovo: digitalizace
stres pracovní
pohoda pracovní
technologie informační
technologie komunikační
intervence
Anotace: Digitalizace má pro zaměstnance pozitivní i negativní důsledky. Ve studii trvající 14 dní a jíž se účastnilo 95 účastníků, autoři zkoumali a očekávali, že každá ze tří intervencí založených na aplikacích pozitivně ovlivní celkovou pohodu, pohodu související s informačními a komunikačními technologiemi (ICT) a zotavení ve srovnání s kontrolní skupinou bez intervence. Meditační intervence významně zvýšila celkovou pohodu (spokojenost) a zotavení (odpoutání se) ve srovnání s kontrolní skupinou, ale nesnížila celkový stres.
Kognitivně-behaviorální intervence významně zvýšila celkovou pohodu (méně stresu). Informační intervence však celkovou úroveň stresu zvýšila. Žádná intervence nezměnila úroveň pohody specifické pro ICT. Klasické stresové intervence zprostředkované prostřednictvím ICT (na bázi aplikací) tedy mohou být účinné pro řešení klasických symptomů stresu, ale zatím ne pro nové formy stresu. Budoucí výzkum by měl zkoumat strukturální rozdíly mezi klasickými stresory a novými druhy stresorů souvisejících s ICT, aby bylo možné určit východiska pro nové typy intervencí.
Jazyk dokumentu: cze
Název zdroje: International Journal of Occupational Safety and Ergonomics
Ročník: 29
Číslo: 3
Rozsah (stránky): 1196-1211
Rok vydání: 2023
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuUsing digital interventions
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}