Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Přínos vysokofrekvenční audiometrie u dospělých v produktivním věku
Další názvová informace:
Překlad:
Autor: Škerková, Michaela
kolektiv autorů
Klíčové slovo: audiometrie
hluk
screening
Anotace: V současnosti se k diagnostice nedoslýchavosti používá tónová audiometrie (TA) o frekvenčním rozsahu 0,125 kHz - 8 kHz, přestože vysokofrekvenční audiometrie (VFA) je schopna detekovat sluchové prahy až do 20 kHz. V pracovním lékařství je běžně používána TA a dle jejich výsledků se hodnotí ztráta sluchu dle Fowlera na frekvencích 0,5, 1, 2 a 4 kHz. Odhalením ztrát na vysokých frekvencích (od 8 kHz) se dá predikovat vznik nedoslýchavosti na nižších řečových frekvencích, které jsou pro běžný život nejdůležitější. Rizikovými faktory pro vznik nedoslýchavosti je, kromě věku a vystavení hluku na pracovišti, i kouření, užívání osobních poslechových zařízení, nízké či vysoké BMI a expozice komunálnímu hluku. Mezi negativní účinky hluku na organismus patří kromě poškození sluchu např. zvýšení krevního tlaku či porucha kognitivních funkcí.
Jazyk dokumentu: cze
Název zdroje: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci 2022: recenzovaný sborník abstraktů XXII. ročníku mezinárodní konference
Ročník: 22
Číslo: nezadáno
Rozsah (stránky): s. 42-44
Rok vydání: 2022
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuŠkerková a kolektiv
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}