Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: How do cyber- and traditional workplace bullying, organizational justice and social support, affect psychological distress among civil servants?
Další názvová informace:
Překlad: Jak ovlivňují kybernetická a tradiční šikana na pracovišti, organizační spravedlnost a sociální opora psychickou zátěž státních zaměstnanců?
Autor: Desrumaux, Pascale
Klíčové slovo: Francie
násilí na pracovišti
podpora sociální
pracovníci vedoucí
průzkumy
správa státní
spravedlnost
stres psychický
šikana
zátěž psychická
Anotace: Tato studie zkoumá vliv kybernetické a tradiční šikany na pracovišti, organizační spravedlnosti a sociální opory na psychickou zátěž. Pomocí průřezového výzkumu předložili autoři 179 francouzským státním zaměstnancům on-line dotazník. Na základě metody Hayese a Preachera výsledky ukázaly, že organizační spravedlnost jako celek a konkrétně interpersonální spravedlnost jsou částečným mediátorem ve vztahu mezi tradiční šikanou a psychickým stresem. Podpora nadřízeného byla částečným mediátorem ve vztahu mezi tradiční šikanou a psychickým stresem a úplným mediátorem v rámci vztahu mezi kyberšikanou a psychickým stresem. Zahrnutí organizační spravedlnosti jako mediátoru poskytlo zajímavou cestu, která naznačuje, že je nezbytná pro prevenci škodlivých důsledků šikany. Komunikace, respektující vztahy a především podpora ze strany nadřízených jsou zásadními řešeními pro snížení psychické zátěže na pracovišti.
Jazyk dokumentu: eng
Název zdroje: Le Travail Humain
Ročník: 84
Číslo: 3
Rozsah (stránky): s. 233-256
Rok vydání: 2021
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuhow do cyber
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}