Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Towards the next generation of LMRA instruments
Další názvová informace: the influence of generic and specific questions during risk assessment
Překlad: Na cestě k nové generaci nástrojů LMRA (Last minute risk assessment): vliv obecných a specifických otázek při hodnocení rizik
Autor: Steijn, Wouter M. P.
Klíčové slovo: hodnocení rizik
checklisty
metody
oči
posuzování rizik
reakce
seznamy kontrolní
Anotace: Hodnocení rizik na poslední chvíli (last minute risk assessment, LMRA) je známá metoda, která využívá kontrolní seznam a který mohou pracovníci v dílnách používat k posouzení rizik na pracovišti krátce před zahájením práce nebo v případě, že se okolnosti změní v průběhu pracovní činnosti. Autoři popisují experiment se sledováním očí, pomocí kterého se pokusili získat více informací o vztahu mezi LMRA a vnímáním rizik a posoudit rozdíl mezi obecnými a specifickými podpůrnými otázkami. Experimentu se účastnili zaměstnanci mezinárodní společnosti zabývající se výrobou energie a odsolováním, kteří posuzovali fotografie zobrazující (inscenovanou) pracovní situaci a rozhodovali, zda je dostatečně bezpečná pro pokračování v činnosti a které rizikové faktory jsou přítomny nebo chybí. Výsledky ukazují konzistentní interakční efekt v několika parametrech mezi pracovní zkušeností a typem podpůrných otázek, což naznačuje, že obecné a specifické podpůrné otázky by měly být považovány za vzájemně se doplňující.
Jazyk dokumentu: eng
Název zdroje: International Journal of Occupational Safety and Ergonomics
Ročník: 27
Číslo: 4
Rozsah (stránky): s. 1179-1192
Rok vydání: 2021
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuTowards the next generation of LMRA instruments
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}