Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: New tools for analyzing work activities in the process industry
Další názvová informace:
Překlad: Nové nástroje pro analýzu pracovních činností ve zpracovatelském průmyslu
Autor: Skřehot, Petr A.
Klíčové slovo: systémy pracovní
analýzy rizik
chyby lidské
průmysl zpracovatelský
bezpečnost procesní
postupy pracovní
nástroje
software
Anotace: Analýza pracovních činností je jedním z pilířů systémové bezpečnosti v procesním průmyslu. Jejich účelem je zjistit aktuální stav provádění jednotlivých pracovních operací a ověřit dodržování předepsaného pracovního schématu a pracovních pokynů. Ukazuje se, že nedostatky na úrovni řídicí dokumentace, zejména v popisu provádění dílčích úkolů, stále přetrvávají i v podnicích s vysokou úrovní systémové bezpečnosti a kultury bezpečnosti. Pro detailní pohled lze odhalit mnoho nesouladů předepsaných požadavků a skutečného průběhu pracovních činností. Zmíněné nesrovnalosti lze odhalit pomocí hierarchické analýzy úkolů (HTA), která je dobře známá z provádění analýzy lidské spolehlivosti. Tato metoda je sice jednoduchá, ale také časově náročná. V souladu s tím jsme pro zjednodušení jejího použití v provozní praxi vyvinuli softwarový nástroj, který její aplikaci zjednodušuje. Cílem tohoto článku je představit nástroj "modul HTA" a ukázat možnosti jeho praktického využití.
Jazyk dokumentu: eng
Název zdroje: AHFE 2010 Conference Proceedings: 3rd International Conference on Applied Human Factors and Ergonomics, Miami, USA
Ročník: 3
Číslo: nezadáno
Rozsah (stránky): 11 s.
Rok vydání: 2010
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuSkrehot_Work_activities_OPEN
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}