Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Investigation of the explosion-related parameters and their influence on the severity of an explosion involving aluminum dust
Další názvová informace:
Překlad: Zkoumání parametrů souvisejících s výbuchem a jejich vlivu na závažnost výbuchu zahrnujícího hliníkový prach
Autor: Balantič, Janez
Skobir Balantič, Danijela A.
Novosel, Barbara
Klíčové slovo: hliník
prach
směsi
částice
výbušnost
parametry
výbuchy
exploze
průmysl zpracovatelský
posuzování rizik
Anotace: Hliníkový prach představuje ve zpracovatelském průmyslu vážné nebezpečí výbuchu. Proto každé posouzení rizika vyžaduje znalost údajů týkajících se těchto nebezpečí. Autoři uvádí některé experimentální výsledky, které vysvětlují vliv velikosti a distribuce částic, specifického povrchu a hořlavých složek různých hliníkových prachů na jejich citlivost a závažnost výbuchu hliníkového prachu. Byly analyzovány tři vzorky hliníkového prášku s různými velikostmi částic. Výsledky ukazují extrémně vysoký maximální nárůst tlaku u jednoho ze vzorků, který lze přiřadit hybridní explozi způsobené přítomností hořlavých přísad v prachu. Výsledky byly porovnány s dostupnými údaji z literatury pro podobné prachy, které ukazují, že jednomu z analyzovaných prášků musí být přidělena vyšší klasifikace kvůli jeho vyšší hodnotě Kst, což také znamená větší riziko výbuchu. Přítomnost hořlavých přísad v prachu snižuje citlivost hliníkového prášku, ale současně podstatně zvyšuje závažnost výbuchu prachu.
Jazyk dokumentu: eng
Název zdroje: Process Safety Progress
Ročník: 38
Číslo: 4
Rozsah (stránky): 9 s.
Rok vydání: 2019
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkuinvestigation of the explosion?related parameters
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}