Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Le capital psychologique et son influence sur l'intention de quitter
Další názvová informace: le rôle médiateur de la satisfaction de vie professionnelle
Překlad: Psychologický kapitál a jeho vliv na záměr odejít: zprostředkovatelská role spokojenosti s profesionálním životem
Autor: Nasria, Amir
Klíčové slovo: aspekty psychologické
kapitál duševní
psychologie
spokojenost
život pracovní
Anotace: V kontextu tvrdé konkurenceschopnosti je zásadní, aby si každá organizace udržela své lidské zdroje. V současné době se mnoho výzkumů zaměřuje na koncept, který získává stále větší pozornost: psychologický kapitál a jeho vazby na různé postoje a chování při práci. Cílem tohoto výzkumu je prozkoumat vztah mezi psychologickým kapitálem a záměrem odejít. V této práci autoři usuzují, že účinnost, naděje, odolnost a optimismus jako složený faktor vyššího řádu předpovídají záměr obratu v chování. Rovněž autoři předpokládali, že psychologický kapitál zvyšuje profesní spokojenost zaměstnanců s prostředím, a tímto postojem snižuje záměr obratu. Aby otestovali výše uvedené předpovědi, provedli autoři empirickou studii pomocí vzorku 189 tuniských zaměstnanců banky a analyzovali data pomocí metody strukturálních rovnic. I když neexistuje přímý vztah mezi psychologickým kapitálem a záměrem odejít, výsledky ukazují, že spokojenost s profesionálním životem zprostředkovává tento vztah nepřímo. Tyto výsledky zdůrazňují, že je důležité, aby manažeři rozvíjeli psychologické zdroje zaměstnanců, pokud chtějí snížit obrat ve svých organizacích.
Jazyk dokumentu: fre
Název zdroje: Le Travail Humain
Ročník: 82
Číslo: 4
Rozsah (stránky): s. 317-337
Rok vydání: 2019
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkule capital psychologique
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}