Prohlížeč má zakázaný Javascript. Prosím, povolte ho pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
Prohlížeč má zakázané cookies. Prosím, povolte je pro plnou funkčnost systému a obnovte stránku.
 
Zavřít režim celé obrazovky
Název: Comparison of approaches to weighting of multiple criteria for selecting equipment to optimize performance and safety
Další názvová informace:
Překlad: Porovnání přístupů k vážení více kritérií pro výběr zařízení pro optimalizaci výkonu a bezpečnosti
Autor: Agarski, Boris
Klíčové slovo: bezpečnost práce
kritéria
metody
pomůcky pracovní
rozhodování
váhy
vybavení
zařízení
Anotace: V současné době musí každý pracovní prostředek a nářadí splňovat bezpečnostní normy a pravidla. Tato studie zkoumala multikriteriální metody výběru pracovního zařízení s cílem optimalizovat výkonnost a bezpečnost práce. Metoda multikriteriálního rozhodování (multi-criteria decision-making, MDCM) byla aplikována na problém výběru optimálního pracovního zařízení pomocí čtyř různých přístupů vážení kritérií (přímé vážení, revidovaná Simosova procedura, Fullerův trojúhelník a analytický hierarchický proces). Byly definovány skupiny ekonomických, technických a bezpečnostních kritérií a bylo vytvořeno pět scénářů vážení. I když čtyři metody vážení přinášely podobné výsledky, v některých situacích produkovaly různé váhové faktory. Konečným výstupem metody MCDM byla identifikace optimálního vysokozdvižného vozíku v pěti scénářích vážení. Ačkoli autoři aplikovali metodu MCDM na problém výběru vysokozdvižného vozíku, lze ji použít na všechny druhy pracovních zařízení v kontextu, kde lze identifikovat ekonomická, technická a bezpečnostní kritéria výběru.
Jazyk dokumentu: eng
Název zdroje: International Journal of Occupational Safety and Ergonomics
Ročník: 25
Číslo: 2
Rozsah (stránky): s. 228-240
Rok vydání: 2019
Publikováno na URL:
Připojené soubory: Soubory k článkucomparison of approaches
Odborná knihovna VÚBP, Jeruzalémská 1283/9, 110 00 Praha 1, E-mail: knihovna@vubp.cz
Tento výsledek byl finančně podpořen z institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace na léta 2018–2022 a je součástí výzkumného úkolu 05-S4-2021-VÚBP Zefektivnění vyhledávání v digitálním archivu BOZP Safe a propojení s Encyklopedií BOZP, řešeného Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, v. v. i., v letech 2021–2022.
{{'asyncop.tasklist' | i18n}}
{{job.message}} {{job.fileName}}